top of page
Търсене

ПлаМнина на гости на Стената: Как да подготвим раницата за преход?


Когато става въпрос за екипировка и подготовка за планина винаги се обръщаме към нашите приятели от магазини “Стената”. Днес ви срещаме с Ваньо Гьорев - пещерняк, активен планинар и експерт в областта на адекватната екипировка. Ще си поговорим как се подготвя раницата за преход, как да подготвим себе си за всяка ситуация и какво неминуемо да вземем, за да сме по-сигурни и защитени.


stenata stores

Какви са първите неща в списъка ни, които трябва да присъстват, когато приготвяме раницата?


„Задължително аптечка, в която да носим основните лекарства - за дезинфекция, превързване, настинка, алергия - все пак сме в планината и всичко може да се случи във всеки момент. Отделно във всяка аптечка има неща от първа необходимост като лепенки, термофолио, триъгълни кърпи, свирка и други принадлежности, които могат да се окажат витално важни. На второ място, взимаме и нещо, с което да си осветяваме, защото дори и да сме на планина през лятото и дните да са дълги винаги може да се случи нещо непредвидено и да трябва да вървим по тъмно. Най-често в раницата фигурират челник или фенер. Третата принадлежност, за която всички планинари ще се съгласят е ножчето. Вече зависи дали ще е само джобно ножче или ще е от сетовете, в които има и други подръчни неща, но това си зависи от самия човек и какво предпочита.“


magnesium shreds fire
Палене на огън с магнезиева запалка

„И последната задължителна принадлежност е нещо, с което да се запали огън. Най-удобно е някоя запалка, която си е специално за това и си е отделно в раницата, за да знаете, че в нея винаги ще има газ, ако ви потрябва за огън. Разбира се е възможно да запалим огън и с кибрит, магнезиева запалка, дори лупа.

Не на последно място - храната и водата са абсолютно задължителните, варират спрямо човека и неговите предпочитания, но винаги е хубаво да са една идея повече от нормалната ни консумация. “


first aid kit
Аптечка и джобно ножче

Кои са ключовите предмети, които трябва да носим за безопасност?


„Карта и компас, защото телефонът винаги може да ви предаде по една или друга причина. Разбира се винаги трябва да ходите с някого на планина - първо за компанията, по-безопасно е, по-малък шанс е нещо да ви се случи, когато сте повече от един човек. Планинската застраховка е много важна при тръгването - като ви пожелаваме никога да не я използвате. Винаги проверявайте предварително маршрута си - дали скоро някой е минавал, има ли случайно някой затворен участък или опасности. Нещо много ключово е поне един човек да знае вашия маршрут, от къде ще минете и колко време ще ви трябва за него, за да може, ако се случи нещо, той да знае горе-долу къде да ви търси.“


Компас
Стандартен компас

Какво е важно при избора на дрехи при туризъм на открито?

 

„Панталоните са много важни при подбора. Те трябва да бъдат на първо място удобни и да са приспособени към заниманието. Например за преход са удобни панталони с повече джобове, бързосъхнещи и от дишаща материя. Зимата хората предпочитат по-дебелия вариант, да имат мембрана, за да могат да ви запазят сухи по време на прехода. Много важно правило в планината е да не слагаме къси панталони, защото много лесно можем да си докараме наранявания, най-малко през зоната на клека. Има вариант за панталони които имат ципове и когато е безопасно можем да ги разкопчавам, ако е много топло. Нагоре дрехите е хубаво да бъдат на катове (слоеве), защото може когато ни стане студено или топло да свалим един от катовете и въпреки това да не оставаме без нищо. За предпочитане, докато вървим можем да сложим ветровка, а когато спираме да си почиваме можем да я сменим с полар.“


Ваньо Гьорев

Коя обувка е най-подходяща за преход? 


„Изборите са много - маратонки, които са специализирани за планински преходи, високи, ниски, трисезонни. Ако е през зимата - специални зимни обувки, но винаги една обувка трябва да бъде удобна, защото всички знаем как като не са ни комфортни обувките, това може да ни развали цялото преживяване.“


Как да оценим теглото на раницата и стратегии за намаляването ѝ?


„Много определящи са водата и храната, защото ако сме в топлия сезон ще носим повече вода и следователно раницата ще бъде по-тежка. Като нещо странично можем да добавим щеки, те могат да бъдат по-тежки или по-леки и вече зависим от качеството им. През летните преходи е хубаво да имаме предвидено яке, което да ни пази от вятъра и дъжда, защото прогнозата може да се развали във всеки един момент. Вариант е пончо дъждобран, който е по-бюджетен, покрива по-голяма площ, може да покрие раницата или да запази повече от един човек.“



Boy with backpack
Раница за преход


Специални благодарности за Стената, които  се отзоваха на идеята за тази малко по-различна колаборация. Радваме се на възможността да си партнираме с готини и вещи хора като тях. Специално благодарим и на Ваньо за отделеното време и изчерпателните отговори! До нови срещи в още интервюта  и плаМнинарски статии!


Текст и снимки: Зорница Гайдарска



202 преглеждания0 коментара
bottom of page